100-2P06MDFP8
  • Tulsa, Oklahoma: 0
  • La Porte, Indiana: 0
Need more than what's available in one location? Please Contact Us.
(No reviews yet) Write a Review
Qty Price per Item
  • 1-9
Ordering a larger quantity, contact us for volume discount.
Adding to cart… The item has been added
712 N. Fail Rd.
La Porte, IN 46350
PH: 888-889-1896
FX: 219-324-2694
www.bbman.com
Certification of Compliance
REACH Directive
712 N. Fail Rd.
La Porte, IN 46350
PH: 888-889-1896
FX: 219-324-2694
www.bbman.com
Material Certification of Compliance
Part Number 100-2P06MDFP8
Management Contact: Sales Manager
Main RoHS Contact: Quality Control Manager
Part Compliance Date: Inception
Plan to Trace Compliance: Labeled batch code
Plan to Prove Compliance: Material Certification upon Request
General Comments:
  • Material certification for previously shipped items may not be available.
    • .35% Lead (steel) (exemption 6—lead as an alloying element)
    • .4% Lead (aluminum) (exemption 6—lead as an alloying element)
    • .1% mercury
    • .1% hexavalent chromium
    • .1% Flame Retardants (PBB & PBDE)
    • .01% Cadmium
    • 1% phthalates (DEHP, BBP, DBP, DIBP)
  • B&B validates its suppliers for RoHS compliance annually.
This certification is effective from January 1, 2026 through December 31, 2026
1147 Bellamy Road N
Units 3 & 4
Toronto, Ontario
Canada
M1H 1H6
www.torontogear.com
Part Number 100-2P06MDFP8
General Comments:
    • .1% mercury
    • .1% hexavalent chromium
    • .01% Cadmium
  • Toronto Gear validates its suppliers for RoHS compliance annually.
Product Details
Specifications:
Product Number 100-2P06MDFP8
Packaged Height 9.00 in
Packaged Width 6.00 in
Packaged Depth 1.00 in
Weight 0.11 lbs
Description:
100-2P06MDFP8, Timing Pulley
Documentation:
Certifications:
California Proposition
65 Warning
For more information: www.P65Warnings.ca.gov
Specifications:
Product Number 100-2P06MDFP8
Packaged Height 9.00 in
Packaged Width 6.00 in
Packaged Depth 1.00 in